20 Temmuz 2015 Pazartesi

Türkiye'de Sokak Modası ve Giyim Tarzları

Sokağın modası mı modaya yansır yoksa moda dünyasının yansıttığı moda mı sokağa yansır, bu soru cevap aramaya devam ededursun sokağın trendi çoğu zaman modayı etkilemiş ve çeşitli moda akımları yaratmada aracı olmuştur. Almanya'dan Fransa'ya Çin, Kore gibi uzakdoğu ülkelerinden Amerika'ya kadar dünya genelinde sokak modası çoğu zaman modanın nabzını tutmuştur. Hatta 1960 ve 70'lerin tüm dünyayı sallayan özgürlükçü hareket ve akımı "hippi"liği düşündüğümüzde bunun ne kadar doğru bir tanımlama olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz.

Çiçek çocukları diye tabir edilen hippiler tüm dünyayı dolaşarak özgürlük ve barış mesajları vermeye çalışıyorlardı. Tabi her akımda olduğu gibi hippilikte de kendine özgü bir giyim tarzı oluşmuş ve bu tarz 60-70'li yıllardan günümüze dek tüm dünyayı etkilemiş ve hala da etkilemektedir. İşte sokağın modası moda dünyasını şekillendirmesinin en açık ve net örneği hippilik diyebiliriz. Hippilik Türkiye'ye de 1970'lerin başında girmiş ve ta o yıllardan başlayarak açık seçik bir şekilde Türkiye'de insanların yaşam, giyim tarzını vs. etkilemiştir. Hippi tarzı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli şekillerde gelişim gösterip farklılaşarak hala moda dünyası ve özellikle de sokak modasında trendlerden biri olmayı devam ettirmektedir.

Türkiye'de sokak modasının başını ise doğal olarak başta İstanbul ve Ankara çekiyor diyebiliriz. Bu şehirlerde üniversite ve genç neslin bol olmasından dolayı sokak modasını yansıtma konusunda çok ön planda oldukları söylenebilir. Özellikle kampüsler, üniversitelere yakın semtler, kafeler, mekanlar sokak modası konusunda çok açık ipuçları sunabiliyor.Erkeklerin genelde bu açıdan pek bir seçeneği olmasa da modaya uygun tarz bir kot ve sweat, spor ayakkabı kombiniyle bunu hem yaz hem de kış aylarında çok iyi yansıttıklarını görebiliyoruz.

Kadınlarda bu seçenek daha çok olması sebebiyle moda dünyasının sağladığı avantajlar da artmakta. Örneğin; bohem tarzı rahat modeller(konser, festival vs. için adeta biçilmiş kaftan), bol salaş pantolon yada kıyafetler, militer kıyafetler, çiçekli desenler ve denim modeller(yaz ve bahar'ın rahatlığı ve renkliliği açısından çok uygun), renkli desenler, püsküllü kombinler gibi tasarım ve modellerin Türkiye son yıllarda zirve yaptığı ve 2015 yılında da çok tercih edileceği öngörülüyor. Bu yazımızda da sokak modası gelişimi ve trendlerini yazarak bilgiler vermeye çalıştık, Türkiye ve dünyadan bazı örnekler de sunarak açıklamaya çalıştık, hepinize kolay gelsin..
2016 sTürkiye sokak modasında neler olacak örnek kombinler.

0 yorum :

Yorum Gönder

Bizi İzleyin

Son Yorumlar

Blog Arşivi