12 Temmuz 2015 Pazar

2015 - 2016 Sonbahar/Kış Erkek Modası ve Trendleri

Erkek-bay modası, 2015-2016 sonbahar-kış trendinde; askeri(militer), sportif, rock temalarının ağırlıkla işlendiği cool stil, renk ve çizgiler hakim. Kış mevsiminin karakterine en çok yakışan renklerden biri olan "gri" ve "asker yeşili" rengin hakim olacağı 2015-2016 moda sezonunda cool görünmek isteyen erkekler için tüm şartlar mevcut durumda! Özetle bu güz ve kış; koyu yeşilin, koyu kırmızı ve pastel tonların, gri ve siyah renklerin etkisinde geçecek.


Bazı dönemler kadın modasına da egemen olan maskülen sportif büyük el çantaları, maskülen etek-pantolon, maskülen XX Large(baggy) pantolonlar, XX Large atkılar, 2015-2016 sonbahar-kış sezonunda da erkeklerde görülmesi muhtemel parçalar. Dolayısıyla 2015-2016 sonbahar-kış sezonu için "cool" tanımını yapmak hiç de yanlış olmaz!

Motorcu rock stilinde deri ceket, siyah bere, siyah bot ve çizmeleri de bu sezonda asla es geçmemek lazım tabiki! Özellikle business life takılan baylar için desenli takım elbiseler erkek modasında bu sezon sıkça adından söz ettireceğe benziyor. Desenli takım elbiselerden sonra bu sezon fit kumaş pantolon üzerine sweatshirt kombinasyonu da cool görünmenin başka bir önemli anahtarı olacak. Klasik ve spor kombinlemesi özellikle vurgulamak gerekir ki -başarılı olduğu sürece- her dönem cool ve tarz görünmenin altın bir anahtarı konumunda unutmayın...

Yakın bir geçmişte başlayan Retro akımı bu sezon çok daha ayrı bir önem taşıyacağa benziyor. Retro yani eski görünümlü yeniler 2015-2016 güz ve bahar aylarında çok fazla karşımıza çıkacak gibi duruyor. 60'lar ve 70'lerin modası geri mi döndü acaba diyebiliriz belki ama, tek bir farkla.. O da "Yenilenerek"!

Sanırım buna ayrı bir parantez açmak gerekiyor ki gitgide yükselen bir değer haline gelen Türk markası Dice Kayek de 2015-2016 sonbahar ve kış sezonu kreasyonlarını Fransa'nın başkenti Paris'te modaseverlere tanıttı. Türk modacı kardeşler Ayşe ve Ece Ege'nin sahibi oldukları marka Dice Kayek Paris'teki Louvre müzesinde bulunan Musee Des Art Decoratifs'de  "Nocturne 54" Sonbahar&Kış Koleksiyonu Kreasyonları Defilesi, Parisli modacılar ve modaseverlerden tam not alarak büyük başarı yakaladı! Türkiye'nin Paris büyükelçisi Hakkı Akil'in de büyük bir gururla izlediği bu başarılı defile Türkiye ve Türk modacılar adına ayrı bir gurur kaynağı oldu. Stilist Ece Ege bu müthiş kreasyonların neredeyse hepsinde el işçiliği kullanıldığını ve couture teknikleri olduğunu söyledi. 2015-2016 erkek modası kreasyonlarının özünü erkek smokinlerini temel alan takım elbiseler oluşturuyor.


Dünyada Yaz mevsiminin yaşandığı ve deyim yerindeyse dünyanın adeta kavrulduğu şu dönemlerde 2015'ten 2016'ya bağlanan sonbahar kış erkek sezonu modasının trendleri çoktan moda dünyası ve modaseverlere sunuldu bile! New York moda haftası, Milano Erkek Giyim moda haftası, Paris moda haftası, Londra moda haftası, Mercedes-Benz Fashion week gibi dünya devi organizasyonlar 2015-2016 sonbahar & kış modasının en değerli koleksiyonlarını tüm moda tutkunlarına sunuyor. Özellikle New York moda haftasında 2015-16 sonbahar kış sezonu trendine etnik tarz, casual stiller, fularlar, duble ceket, kolej stili, İtalyan tarzı(Strech pantolon, çorapsız ayakkabı stilleri), siyah ve grinin hakim olduğu kreasyonlar damgasını vurdu!

New York cadde ve sokaklarına hakim olan gri ve siyah ağırlıklı, desenli takım elbiseli maskülen trendler tüm dünyayı etkisi altına aldı. Türkiye'den Buse Terim, Ece Sükan, Hakan Akkaya gibi önemli moda isimleri de kendi kreasyonlarını yayınlayarak takipçilerine ve moda severlere 2015-2016 sonbahar-kış trendi için güzel imkanlar sunuyor.


Dediğimiz gibi bu sezonki trend ana hatları ve çizgileriyle, birçok farklı ve birbirine zıt unsuru bir arada barındırıyor olması nedeniyle yapılacak kombinlerin önemini daha da arttırıyor. Zıt renk ve modellerden yeni bir imaj yaratmak zor görünüyor olsa da bunu deneyerek başarmak hem tarz ve cool görünmek adına hem de ileriki dönemlerde de zorluk çekmemek adına çok çok önemli.

Geçmişin büyüsü,nostaljisi ve günümüz dünyasının modernliğini,kuralsızlığını yansıtmak bu sonbahar-kış sezonunun en vazgeçilmez unsuru olacaktır. Tarz ve cool görünüp modayı yansıtmak isteyen baylar buna çok özen göstermelidir. Seçim ve kombinlerinde her zaman en doğruyu yakalamak adına öz eleştiri yapmaları daima onların lehine olacak bir davranış olacaktır.

0 yorum :

Yorum Gönder

Bizi İzleyin

Son Yorumlar

Blog Arşivi