4 Ekim 2012 Perşembe

Sokaklardan ilginç giyim manzaraları ve moda

  Giyimleri ile bazı insanlar; ülkemizden uzak doğu ülkelerine, güney ülkelerinden Avrupa`ya kadar dikkat çekmekte. Bu değişik giyim tarzları kimilerine göre acayip ve komik gelmekte, kimilerine göre ise yeni bir giyim ekolü olarak görülmekte. Bazıları bunu yeni bir trend veya akım olarak görebilir ama bazıları ise hayatta giymem deyip gülüp geçebilir. Aslında bu tip akımlara daha çok gençler ayak uyduruyor. Kendi stilini oluşturanların dışında onlara benzemeye çalışıp komik duruma düşenlerde olmakta tabi. Bunların modayla alakası nedir diyenlerde olacak tabi ki? Fakat ülkemizde moda kavramını bilmeyen çok. Amacımız yazımızla biraz da onları aydınlatmak olacak.

  Kendine has tarzı olan ünlüler bu ekollerin yayılmasında en büyük etken olarak kabul edilebilirler. Konserlerden ve sahnelerden yola çıkacak olursak, metal ve rock grubu hastalarının giyimlerini örnek verebiliriz. 80 li yıllardan günümüze kadar eskimeyen bir tutku olan metalcilik ülkemizde 90 lı yıllardan 2000 li yıllara kadar çok fazla rağbet gördü. Giyim tarzları ile gençler bazı şehirler dışında bir çok kentte garip karşılandılar. Oysaki onları garip karşılayan eski vatandaşlarımızın çoğu en azından bir Erkin Koray dinlemiştir. Yada benzeri eski Türk rock gruplarını. Metal giyim tarzında asiliği dışa vuran gençler daha çok siyah renkleri seçip, siyah tonlarda makyajlar yaparak karşımıza çıktılar ve hala metal müzik hastaları bu tarzlarını korumakta.


  Son yıllarda ise uzak doğu ülkelerinden ve Avrupa`dan gelen bir akımla tanınmış tarzlardan birisi ise emo. Emo olmak nedir ve nasıl bir psikoloji içerisindeler bilemiyoruz ama biz buna moda demiyoruz. Bir sokak köşesinde saatlerce boş boş bakınıp oturmak, bir kapı önünde abuk subuk hareketler yaparak gün geçirmek nasıl bir tutkudur tartışılır tabi ki. Nedense çağımızda bir çok genç bu tip akımları beğenmekte. Bu onların hayal dünyasını renklendiren bir giyim şekli. Tabiri caizse üstü şahane altı şişehane bu tip giyinen gençler için geçerli. Saçlarının en arka kısmından gözlerini kapatan kehküller, neredeyse ağızlarının içerisine kadar girecek olan fauller ve oldukça uyumsuz rengarenk makyajlar onları tanımlıyor. Üzerlerine giydikleri paçaları dar ama kıç bölümü baldırlarına kadar sarkan pembe pantolonlar, iki ayağında farklı renkte ipleri olan converseler ve üst kısımlarında  ise simli yada değişik taşlar ile yazılarla veya şekillerle bezenmiş olan tişörtler ise onların bu enteresan tarzlarını tamamlıyor.

  Tabi ki apaçileri unutmuyoruz. Onlar kronun entelleridirler. Hiç belli etmezler ama kendilerine göre yiğidin hasıdırlar. Meşhur müzikleri ise her kapının önünde son sesle illaki dinlenilmiştir. Aslında emodan gelen biraz daha sert bir akım diyebiliriz. Akım dememizin sebebi ise onların bunu tarz olarak benimsemesi ve gerçekten bu tarzın hakkını vermeleridir. Yine bir çok kişi bu tip yaşamı benimseyenleri kınıyor ve nefret dolu gözlerle bakıyor. He şunu da unutmayalım; onların en kıyak ve en lüks araba markası ise Doğan ve Şahin`dir. Bu arabaların hastalarını yanlış anlamasın tabi ama bu bir gerçek.

  Peki nerelerde güzel ve modaya uygun giyim tarzlarına rastlayabiliriz. Bunun için doğrusu ülkemizden örnek vermek zor olacak ama elit kısımlarda yok değil doğrusu. Öncelikle para ve takipçiliğin çok olduğu bir yere değinmek lazım. Aslında değineceğimiz mekanda orta halli vatandaşlarda az da olsa yok değil hani. Onlar tiki kavramının çıkmasını sağlayan kent sakinleri Caddeliler. Caddebostan`da ikamet eden bir çok genç kız babalarının onlara sunmuş olduğu rahat hayat şartları ile hem çeşitli, hem çok şık, hem de modaya uygun markalardan giyiniyorlar. Erkekler ise daha çok altlarındaki arabaları ve paraları ile anılsa da giyimleriyle de göz önündeler tabi. Bakımlı metroseksual erkeklere buralarda rastlamak hiçte zor değil. Aynı şekilde kokoş diye tabir edebileceğimiz genç ve güzel hanımlarada. Belkide bir çok kişinin o markayı giyemem diyeceği markalardan alınan elbiseler buradaki insanların gün içerisinde giydiği normal elbiseler. Aslında çok daha güzel örnek verebileceğimiz ilçe ve şehirlerimiz var ama buralar bir çok insanı aştığı için konusunu bile etmek istemiyoruz. Anlayacağınız moda = yaşanılan yer, bakış açısı, takipçilik, rahatlık ve en önemlisi paradır.

0 yorum :

Yorum Gönder

Bizi İzleyin

Son Yorumlar

Blog Arşivi