12 Ekim 2012 Cuma

Saray ışıltısında barok elbiseler

  Moda haftalarının yoğun olduğu süreçlerde 2013`ün trendleri de yavaş yavaş belirmeye başlıyor. Bu durum öyle bir hal aldı ki bazen takip edemiyoruz. Daha önceleri kültürümüzde defalarca rastladığımız modeller, yabancı modacılar sayesinde gün yüzüne çıkıyor ne yazık ki. Barok nedir peki? Son zamanlarda yoğun bir şekilde olduğu gibi, sizleri yine eski zamanlara götüren ve üzerinizde saray desenlerinin ruhunu hissettiren bir kumaş tipi. Önümüzde ki sonbahar kış aylarında en çok üzerine düşülen trendlerden birisi olacak gibi gözüküyor.

  Yazımıza başlarken de belirttiğimiz gibi nostaljik akım aldı başını gidiyor. Neredeyse moda alanında isim yapmış tüm markalar eskiyi gündem ile yoğurup önümüze koyuyor. Bu bazen yeni bir şeyler bulamamanın sektörü getirdiği durum olarak da tartışlıyor aslında. Fakat kim ne derse desin, bu yıl karışık renklerin üzerimizde belirdiği bir yıl olacak sanki. Yeni arayışlar içerisinde olan ve etrafında farklılığını hissettirmek isteyen bayanlar barok desenlerini deneyebilirler. Baştan aşağıya dikkat çekici uzun ve kısa etekli elbiseler, pantolonlar, bluzlar ve en çokta eteklerde bu şıklık görülecek.

  Şimdi diyeceksiniz ki Cemil İpekçi senelerdir bu tarz bir moda anlayışı ile uğraşıyor, neden bu tarzın daha önce değilde şimdilerde farkına varılıyor. Kendisi Osmanlı el işçiliğini ve sanatlarını tasarımları ile günümüze getirmeye çalışan ve bu yolda büyük yol kat eden birisi aslında. Çoğu kişi bunun farkında olmadığı için bu desenler yabancıların eline geçince değerleniyor ne yazık ki. Zaten ülkemizde bir çok sektörde bu böyle değil mi? Cemil İpekçi`nin tasarlamış olduğu bir çok kostümün benzerlerini özenle takip ettiğiniz markaların koleksiyonlarında görmeniz mümkündür. Gelelim sizlere vereceğimiz örnek katalog fotoğraflarına. Her biri birbirinden farklı desenlerde kıyafetler.

Mini eve uçuşan etekleri giymekten haz duyanlara çekici bir barok etek modeli.


Sarı ve siyah son zamanlarda ki uyumuyla dikkat çekiyor. Bu fotoğrafta da göreceksiniz ki dar bir etek üstüne kot bir ceket oldukça şık olmuş.

Barok desenleri pantolonlarda da kendisini hissettirecek. Bilekleri açıkta bırakan topuklu ayakkabı ile iyi bir uyum yakalayabileceğiniz bir pantolon.


Dirsek altı kol uzunluğunda dar elbiseleri sevenler için ideal bir model. 

Parlaklık ve mor rengin uyumunu sevenlere kolsuz ve göğüs detaylı bir elbise.

Kahverenginin şıklığında çiçek ve yaprak desenlerini anımsatan baskılarda bir bir elbise.

Sarı renk üzerine siyah tonlarda desenler.

0 yorum :

Yorum Gönder

Bizi İzleyin

Son Yorumlar

Blog Arşivi